Aby byla půjčka výhodná, je nutné nad ní přemýšlet

Půjčit si peníze není v dnešní době nic neobvyklého. Stále více lidí žije pouze z výplaty na výplatu. Stačí jeden nečekaný výdaj (třeba v podobě rozbité pračky) a problém je na světě. Peníze si půjčujeme i na rekonstrukci bytu či na nákup automobilu. To zkrátka není nic zvláštního. Problém je ale v tom, že mnoho lidí nad půjčkou nepřemýšlí a podepíše první smlouvu, která jim je předložena. Díky tomu se ochuzujete o možnost získat půjčku výhodnější. Poradíme vám, na co si dát při zařizování půjčky pozor a jak postupovat. Jedině tak si totiž můžete zajistit kvalitní půjčku.

Výběr půjčky se odvíjí od vašich potřeb

Prvním a zároveň nejdůležitějším faktorem, který rozhodne o tom, jaký typ půjčky byste měli zvolit je to, pro jaký účel peníze potřebujete. Je veliký rozdíl v tom, když potřebujete půjčit třeba 200 000 Kč na rekonstrukci bytu nebo „pouhé“ 3 000 Kč, které vám chybí před výplatou na zaplacení poplatků za plyn, vodu nebo telefon. Bankovní trh totiž prošel velkou proměnou. I české banky si začaly uvědomovat, že čím lepší podmínky lidem nabídnou, tím více klientů jejich služeb využije. Skvělou zprávou také je, že na českém trhu začaly působit i nebankovní instituce, které také půjčky nabízejí.

Nad půjčkou je nutné přemýšlet

Banka nebo nebankovní instituce?

Pokud potřebujete půjčit větší obnos peněž, rozhodně se vám vyplatí, pokud se obrátíte na banku. Výhodou půjčky v bance mohou být nižší úroky a také delší doba splácení – i velký obnos tak můžete splácet po malých částkách. V případě vyřizování půjčky v bance se musíte připravit na složitější papírování. Musíte například dokázat stabilní příjem nebo si zajistit ručitele. Na peníze se také často čeká i několik dní. Z tohoto pohledu to rozhodně není snadná půjčka, ale pokud peníze potřebujete, není jiné cesty. V případě, že potřebujete půjčit menší obnos (cca do 10 000 Kč), může se vám vyplatit půjčka od nebankovní instituce. Jejich předností je především rychlost, s jakou je možné půjčku získat. Peníze je možné mít na účtu i do 24 hodin. V případě tohoto typu půjčky také obvykle není nutné dokazovat příjem. Některé nebankovní instituce půjčují dokonce i lidem, kteří mají záznam v registru dlužníků. Oblíbeným produktem nebankovních institucí je půjčka před výplatou. V rámci které si můžete půjčit například i jen 1000 Kč. O tom, kde všude je možné žádat o půjčku, jsme psali zde.

Dejte si velký pozor

Nezáleží na tom, jestli si zvolíte půjčku v bance nebo pro vás bude lepší nebankovní půjčka bez doložení příjmu, vždy si musíte dát pozor na její podmínky. Sledujte výši úroku, podmínky splácení (zajímejte se i o možnost předčasného splacení), sankce a další. Vždy mějte jistotu, že budete moci splácet a pokud se dostanete do problému, instituci o tom uvědomte. Řešení je možné vždy. Pokud totiž nebudete splácet, můžete se dostat do velikých problémů, na jejichž konci bývá exekuce. O tom, jak probíhá exekuční řízení, si můžete více přečíst zde.