Penta chce z burzy stáhnout akcie Fortuny

Páteční obchodování na Pražské burze výrazně ovlivnila zpráva, že Penta chce jako majoritní vlastník stáhnout akcie Fortuny z Pražské a Varšavské burzy a získat ve společnosti 100% podíl. Minoritním akcionářům, kteří aktuálně drží celkem asi 32 procent akcií, nabídne za akcii 98,69 korun.

Trh na tuto zprávu zareagoval okamžitým propadem ceny zhruba o 8 procent, když se ze 110 propadly na rovnou stokorunu. Během dne však akcie tuto ztrátu smazávaly a uzavřely na ceně 108,20 za akcii.

Vzniklá panika Pentě nahrává, mohla si část potřebných akcií nakoupit za velmi příznivou cenu. Panika je však zbytečná. Naopak se dá tvrdit, že minoritní akcionáři mají nyní výhodu v tom, že znají plány Penty. Pokud chce Penta vytěsnit minoritní akcionáře, musí mít v držení minimálně 90 % akcií. Aktuálně má však pouze 68 procent. Chybějící podíl tak bude muset nakoupit za tržní cenu na burze. Cena akcií by tak měla jít logicky nahoru, protože o ně bude zvýšený zájem, než na který je trh zvyklý.

Vytěsnění akcionářů

Pokud se Pentě podaří získat potřebných 90 procent akcií Fortuny, muže zbylé akcionáře vytěsnit. Ale i pro to platí dvě základní pravidla:

1) Cena za akcii nesmí být nižší než nejvyšší cena, za kterou Penta odkoupila akcie Fortuny v průběhu 6 měsíců před vytěsněním. Vzhledem k výše uvedenému lze očekávat, že taková cena bude vyšší než aktuální cena.
2) Cena za akcii nesmí být nižší než vážený průměr obchodů za 6 měsíců před vytěsněním (aktuálně 95,1 korun za akcii).

Nepanikařte tedy a své akcie neprodávejte zbytečně pod cenou. Akcií Fortuny je vydáno 52 miliónů, Penta drží asi 33,5 miliónů, na trhu jich je zhruba 16,5 miliónu. Aby společnost Penta měla v držení 90 %, musí nakoupit více než 11 miliónů akcií. Taková poptávka musí logicky cenu vyhnat vysoko.

Akcionářům tedy doporučujeme na první nabídku ve výši necelých 99 korun nereagovat. Čím méně lidí prodá svůj balík akcií Fortuně za tuto cenu, tím vyšší pak bude další nabídka.

Pro odvážné hráče na trhu můžeme akcie Fortuny dokonce nabídnout jako zajímavou investiční příležitost. Za pár týdnů lze akcie prodat třeba i za více než 130 korun. Jde ale o velmi rizikovou investici a bude to také pěkná hra nervů.

Riziko je zde zejména v podobě akcií držených podílovými fondy. Ty se tímto oznámením dostávají do nepříjemné situace a Fortuna je má tak trochu v šachu. Vzhledem k regulatorním pravidlům může většina z nich držet ve svém portfoliu pouze veřejně obchodovatelné akcie. A akcie Fortuny přestanou být stažením z burzy veřejně obchodovatelné pravděpodobně již 20. června.

Ze strany fondů lze tedy očekávat poměrně velký výprodej. Na trhu se ale může také objevit nový velký hráč, který bude akcie skupovat a následně s Fortunou jednat o odkupu celého balíku za zcela odlišných finančních podmínek.

Již v únoru jsme nabízeli akcie Monety jako zajímavou investiční příležitost. Události kolem Fortuny mohou na atraktivitě této akcie ještě přidat. Fondy, které se zbaví Fortuny, budou hledat alternativní investici a mohou mít v hledáčku právě Monetu.
Jeden komentář u “Penta chce z burzy stáhnout akcie Fortuny”

  1. Filip

    Tak už jsem tu hru nervů nevydržel a dnes jsem prodal za 150 Kč. Nákup za 111 Kč, takže spokojenost. Už budu jen se zájmem sledovat, na jaké ceně to skončí. Snad si nevytrhám příliš vlasů 🙂

Napsat komentář