Je nyní platina nejvýhodnější investicí?

Finanční krize a hospodářská recese neovlivňuje dění na finančních a komoditních trzích pouze v Evropě. Jistá nejistota a nervozita je patrná na trzích prakticky po celém světě. Na vzniklou situaci asi nejcitlivěji reagují akcie a některé průmyslové komodity. Ceny akcií padají, zejména bankovní tituly, investoři tak hledají jiné příležitosti kam uložit své peníze. Oblibu nejčastěji nacházejí ve drahých kovech jako je zlato a stříbro.

Za posledních 5 let vzrostla cena zlata z 500 dolarů na dnešních 1 650 dolarů za trojskou unci. Jen málokdo si troufne tipovat zda je to málo nebo hodně, zda cena půjde výrazně dolů nebo naopak přesáhne hranici 2 000 dolarů za unci. Jedno je však jisté, cena zlata je zhruba 8krát vyšší než jsou těžební náklady! U stříbra je situace obdobná.

Podívejme se nyní na platinu, kde je situace odlišná. Před 5 lety jste dali za trojskou unci zhruba 1 300 dolarů, dnes ji koupíte za 1 500 dolarů. Platina se tak paradoxně stává levnější než zlato. A fakt, že se prodává za cenu, která jen mírně převyšuje těžební náklady, činí z platiny ideální investiční příležitost. Tedy alespoň teoreticky! Zda je tomu skutečně tak, ukáže ale jen čas.
Napsat komentář