Blíží se konec virtuálním kancelářím v Praze?

Generální finanční ředitelství zahájilo další fázi boje proti virtuálním kancelářím v Praze. Úředníci obesílají provozovatele virtuálních sídel se žádostmi o podrobné informace týkajících se jejich klientů.

Firmy si virtuální kanceláře v hlavním městě zřizují ze dvou hlavních důvodů, v prvé řadě pražská adresa působí prestižněji (zejména u zahraničních klientů), a za druhé si sídlem v Praze snižují pravděpodobnost kontroly z finančního úřadu.

Úředníkům zejména vadí, že firmy mají oficiální sídlo jinde, než ve skutečnosti podnikají, a že komplikují daňovou kontrolu firem v naší metropoli. Na jedné virtuální adrese totiž často sídlí až stovky společností, jejich kanceláře zde ale nenajdete, chodí jim sem maximálně pošta.

Z právního pohledu není na virtuální kanceláři nic protiprávního. Finanční úřad však může na podnět Generálního finančního ředitelství zahájit s vytipovanými společnostmi řízení o delegaci místní příslušnosti. Pokud k těmto řízením bude docházet ve větší míře, může to ohrozit celý byznys s virtuálními sídly. Zákazníci nebudou chtít platit za službu, o kterou mohou úředním rozhodnutím prakticky ze dne na den přijít.
Napsat komentář