Založení s.r.o. nyní již za korunu

Nový rok s sebou přinesl celou řadu změn, dnes zmíníme jednu, která se týká podpory drobného podnikání v České republice. Jde o příznivou novinku pro všechny, kteří uvažují nad založením vlastní firmy. Od roku 2014 mají totiž možnost založit si vlastní společnost s ručením omezeným (s.r.o.) již od jedné koruny.

Společnost s ručením omezeným je u nás nejrozšířenějším typem obchodní společnosti. A to i přes fakt, že do roku 2013 bylo založení podmíněno základním kapitálem 200 tisíc korun. Snížení této částky až na jednu korunu by mělo podpořit vznik dalších nových společností, jež se budou podílet na snižování nezaměstnanosti.

Snadnější založení, ale vyšší odpovědnost

V původním návrhu měl základní kapitál sloužit jako ochrana věřitelů, to ale v praxi příliš nefungovalo, neboť základní kapitál navyšovalo jen minimum společností. Nová legislativa proto řeší ochranu věřitelů zcela jinak. Název „společnost s ručením omezeným“ zůstává, ale význam se výrazně liší. Jednotliví podílníci totiž nově ručí soukromým majetkem i za případné dluhy firmy (např. způsobené nedbalostí). Ze známého s.r.o. se tak od nového roku fakticky stává „společnost s ručením neomezeným“.

Vyšší odpovědnost jednatelů firmy platí od 1.1.2014 také pro společnosti založené před tímto datem. Zda zmíněné změny povedou skutečně u nás k lepší podnikatelské atmosféře a zda se počet společností s ručením omezeným zvýší, ukáže až praxe.
Napsat komentář