Technická analýza grafu (Support / Resistance)

Support a resistance (dále jen S/R) jsou jedním ze základních kamenů technické analýzy grafu. Jedná se o taková místa na grafu, kde cena delší dobu vzdorovala dalšímu růstu či poklesu. Support je cena, pod kterou nikdo nechce v daný okamžik prodávat. Resistance je nejvyšší cena, za kterou jsou v daný okamžik obchodníci ochotni nakupovat. Více o tom jak těchto ukazatelů v obchodování využít si povíme v tomto článku.

Jak poznáme Support, nebo Resistance na grafu?

Na obrázku níže vidíme týdenní graf zlata s vyznačenými S/R. Z grafu můžeme vidět, jak cena stagnuje na určitých hodnotách několik týdnů a „zdráhá“ se pokračovat výše či níže. V grafu můžeme také vidět, že cena Support, ani Resistance neprolomila a odrazila se opačným směrem. Čím déle S/R trvá tím je bariera pevnější a můžeme čekat odraz místo prolomení.

support a resistance

Jak využít Support a Resistance v obchodování?

Nejdůležitější pravidlo, které si dobře zapamatujte: trh se od S/R může odrazit, nebo ji prolomit! Ať udělá co, udělá, jedná se obvykle o výrazný pohyb, který může přinést nemalé zisky. Pro obchodování je nejdůležitější rozpoznat okamžik, kdy se trh vydal jedním z možných směrů. Takový okamžik lze obvykle poznat podle výrazného pohybu ceny.

Z grafu je také patrné, že se setkáte také s řadou falešných průrazů S/R nebo falešných odrazů od S/R. Se vstoupením do pozice je tedy vždy vhodné počkat na uzavření svíčky, kdy se potvrdí, zda nejde pouze o falešný signál.

Jak můžete vidět S/R jsou pro technickou analýzu velice důležité a pokud se je naučíte správně rozpoznávat, mohou vám přinést nemalé zisky. Vyžaduje to ovšem neustálé sledování grafů a vzdělávání ve čtení grafu.
Napsat komentář