Prudký propad zlata přináší investiční příležitost

Cena zlata na světových trzích zažívá nejvýraznější pokles za posledních 30 let. Faktorů ovlivňujících negativně cenu zlata se sešlo hned několik. V prvé řadě to jsou obavy investorů z rozprodávání kyperských zlatých rezerv a spekulace o tom, že FED (americká centrální banka) by mohl omezit monetární podporu ekonomiky (lití levných peněz na trhy). Situaci ilustruje i fakt, že hedge fondy snížily od října pozici ve zlatě o zdrcujících 72 procent.

Zlato se nyní obchoduje pod hranicí 1 400 dolarů za troyskou unci, čehož mohou využít dlouhodobí investoři k přikupování.  Objem peněz v globální ekonomice neustále roste, a proto lze zlato i nadále považovat za bezpečnou investici.

Krátkodobý investor by měl s nákupem ještě počkat, cena zlata může ještě o několik desítek dolarů spadnout. Zejména v případě, kdy se k rozprodávání svých zlatých rezerv rozhodne také zadlužená Itálie, jež má 3. největší zásoby zlata na světě (za Německem a Spojenými státy). Oficiální zdroje uvádí, že Itálie vlastní 2 435,4 tun zlata.
Napsat komentář