Je Bitcoin nafouklá bublina nebo investiční příležitost

Virtuální měna Bitcoin zažívá v posledních měsících nebývalý zájem investorů. Jeho cena raketově roste a již několik dní se prodává jeden Bitcoin za více jak 1000 dolarů. Přitom zhruba před měsícem byla jeho cena poloviční. Je cena přesahující hranici tisíce dolarů adekvátní nebo jde o další internetovou bublinu? A kam až může cena růst?

V prvé řadě si je nutné uvědomit, že jde o virtuální měnu, nebo chcete-li o virtuální komoditu. Jeho cenu tak určují především spekulanti. Reálných obchodů (myšleno nákup zboží) je v této měně aktuálně realizováno jen minimum. Není divu, takový obchod je totiž výhodný pouze jednostranně. Důvodem je právě vysoká variabilita kurzu (až stovky dolarů denně). Z virtuální měny se tak stává virtuální komodita.

Z našeho pohledu vidíme Bitcoin jako velmi perspektivní investici, zejména konečné množství Bitcoinů vnímáme jako velké plus. Jde totiž o atribut, který běžné měny postrádají. Na druhou stranu je zde velké riziko legislativní. Značná část investorů do Bitcoinů pochází z Asie, stačí proto prohlášení Číny, že obchodování s touto měnou nebude tolerovat a může nastat prakticky konec Bitcoinů.

Pokud se vám zdá aktuální cena Bitcoinů přemrštěná, ale investice do virtuální měny vás přesto láká, můžete zkusit virtuální měnu Litecoin. Což je méně známá alternativa, proto je jeho cena mnohem přijatelnější – aktuálně asi 35 dolarů.

Existují i další virtuální měny, například: Namecoin (NMC), Peercoin (PPC), Feathercoin (FTC), Novacoin (NVC), Terracoin (TRC) nebo Primecoin (XPM). S rostoucím úspěchem Bitcoinu budou vznikat pravděpodobně i další. Věříme, že je na trhu prostor pro více než jednu virtuální měnu. Aktuálně věříme, že druhou nejoblíbenější bude právě Litecoin.

Bitcoin – základní informace:
Vznik: 2009
Značka: BTC
Celkové množství je konečné: 21 000 000
Uvolňování skončí v roce: 2140 (drtivá většina však cca v roce 2030)
Aktuální kurz: trh Mt. Gox

Litecoin – základní informace:
Vznik: 2011
Značka: LTC
Celkové množství je konečné: 84 000 000
Aktuální kurz: trh Vircurex
2 komentářů u “Je Bitcoin nafouklá bublina nebo investiční příležitost”

  1. Jakub

    Tak Bitcoin nám už třetí den padá, dnes se krátkodobě dostal i pod 500 dolarů. Nevíte co za tím stojí? Nákup kolem 500 USD mě docela láká. Myslím, že návrat nad 1000 dolarů nebude takový problém, a klidně to může být ještě letos.

  2. admin

    Za propady z posledních dnů mohou zejména negativní zprávy z Číny. Novinkou je např. skutečnost, že největší čínská bitcoinová burza BTC China přestala přijímat vklady v místní měně. K tomuto rozhodnutí pravděpodobně nedošla sama, ale donutila ji k tomu čínská vláda, což ale nikdo nechce oficiálně potvrdit. Čína tak chce zastavit obcházení jejího regulačního opatření na směny valut.
    Ceny kolem 500 USD vypadají atraktivně, ale s většími nákupy bych ještě počkal, může to jít ještě výrazně dolů. Nebudeme chytat padající nůž 🙂 Nicméně sdílím Váš optimismus, že po nad 1000 USD opět podíváme, jen to může trvat delší dobu, investorů z Asie bude ubývat.

Napsat komentář