ČEZ schválil dividendu za loňský rok

Valná hromada energetické společnosti ČEZ dle očekávání schválila dividendu za loňský rok, která činí očekávaných 40 Kč za jednu akcii. Oproti loňskému roku dostanou akcionáři o pět korun na akcii méně. Stát, jako je majoritní vlastník akciové společnosti, dostane zhruba 15 miliard korun, asi o dvě miliardy méně než loni.

Připomeňme, že letos bude naposledy dividenda ještě daněna. Od příštího roku totiž budou dividendy osvobozeny od daně z příjmu. Analytici předpovídají této dividendě pokles i v dalších letech, pokud poklesne i příští rok o 5 korun a bude tak na hodnotě 35 Kč za akcii, zachová si (vzhledem k nulové dani z příjmu) pro držitele stejný výnos.

Rozhodným dnem pro nárok na dividendu je letos 21. červen, současné ceny kolem 520 Kč za akcii tak slibují přibližně 6,5% výnos. Otázkou však zůstává, zda se ČEZ i po rozhodném dni udrží nad hodnotou 500 korun za akcii, což zhruba odpovídá jeho účetní hodnotě.

Proti ČEZ hovoří především klesající cena silové elektřiny na světových trzích, která se nyní pohybuje na svých novodobých minimech. Jedna MWh se obchoduje přibližně za 37 eur. Situaci komentovala také paní Dana Drábová, která tvrdí, že tak levná elektřina jako je nyní, už nikdy v budoucnu nebude. Pokud je tomu skutečně tak, jeví se akcie ČEZ aktuálně jako ideální investice.
Napsat komentář